S PRAVILNO NEGO DO ZDRAVE KOŽE

Sijoča in zdrava koža je želja vsakega posameznika. Morda se nam včasih zdi, da kljub uporabi nešteto kozmetičnih izdelkov to ni dosegljivo, ampak po naših izkušnjah lahko z dobrim poznavanjem svoje kože in primernimi izdelki za nego, vsak doseže zdrav izgled.

V grobem delimo kožo glede na intenzivnost izločanja lojnic na štiri tipe in sicer na normalen, masten, mešan in suh tip kože. Večkrat pa pozabimo na stanje kože, kjer je pomembno da vemo ali je koža suha/dehidrirana/ima premalo vlage, aknasta/ima razširjene pore, občutljiva/razdražena/ima razširjene kapilare, je mlada ali starajoča.

Vsak posameznik ima enega izmed štirih tipov kože, kjer se občasno pojavijo različna stanja kot npr. mastna koža, mlada in aknasta; Mastna koža, srednjih let z malo vlage; Mešana koža, starejša, občutljiva; Mešana koža, mlada z razširjenimi porami; Suha koža srednjih let, dehidrirana; Suha koža, mlada, z malo vlage in razdražena,…

Tip in stanje kože opredelimo po zunanjem videzu, kjer upoštevamo barvo kože, lesk, sijaj, stanje por, relief površine kože in prisotnost gub.

                                                

TIPI KOŽE

Kako jih prepoznamo in pravilna nega

TIP KOŽE

IZGLED NEGA

Normalna koža

Normalna koža je mehka, ima majhne pore, rožnat ten, dobro je prekrvavljena in elastična, je neproblematična. -Obraz očistite z mlačno vodo in nato obraz tonificirajte s primernim tonikom. Ličila odstranite pred spanjem s čistilnimi izdelki.

-Vsako jutro in  zvečer pa kremo nežno vmasirajte v kožo.

-Nežno čiščenje lahko opravite s pilingom vsaj 1x na mesec.

Suha  koža

Pore so zmanjšane in komaj vidne, površina kože je groba, luskasta, napeta in nagnjena k srbečici. Hitro reagira na okoljske vplive (na primer: veter,  sprememba temperature)

-Uporabljajte izdelke z dodanimi naravnimi olji, svoji dnevni rutini zjutraj in zvečer je priporočljivo, če dodate še serum ali ampulo.

Uporabljajte dnevno kremo z zaščito proti soncu.

-Vsaj 1x na teden pa uporabite masko, ki bo koži povrnila kar potrebuje.

Mešana koža

Kot že pove samo ime, je mešana koža sestavljena iz kombinacije dveh tipov kože: mastne kože in normalne ali suhe kože.

Pore so razširjene na bradi, nosu in včasih tudi na čelu, po licih pa so komaj vidne. Mastni sijaj se lahko pojavi  na predelu čela, nosu in brade, medtem ko je koža na licih, normalna ali suha.

-Redna dnevna in nočna nega naj zajema čiščenje obraza z izdelki za čiščenje kože v obliki pene ali gela, tonificiranje in nanos dnevne/vlažilne kreme.

-1x tedensko lahko na predele mastne kože nanesete masko z morsko soljo, glino ali algami, ki bo odstranila odvečno maščobo z vaše kože.

-Vsaj 1x na mesec pa je priporočljiva uporaba encimskega pilinga.

Mastna koža Mastno kožo prepoznamo po porah, ki so velike in so lahko razširjene po celem obrazu. Značilen je masten sijaj, takšna koža je tudi bolj nagnjena k razvoju nečistoč (akne, mozolji, komedoni,..)

 

-Obvezno čiščenje obraza z izdelki za čiščenje, kot sta gel in pena, obraz tonificirajte vsak večer.

– Priporoča se maska za razmastitev (alge, glina, morska sol) vsaj 1x tedensko. 1x na mesec pa je priporočljiva uporaba pilinga (obvezno brez  trdih delcev!)

-Lahko uporabite kremo za matiranje, ki bo zmanjšala sijaj na vašem obrazu.

 

RAZLIČNA STANJA KOŽE

RAZŠIRJENE PORE

Ko so pore razširjene se pora lahko zamaši z gosto vsebino (loj in odmrle celice). Pojavi se v zgodnji mladosti in je posledica čezmernega izločanja žlez lojnic, ki ga povzročajo povečano delovanje spolnih hormonov, prehrana, slaba prebava, živčne in psihične motnje, v 90% pa gre za dedno nagnjenost. Razširjene pore se pogosto tudi zamašijo, tedaj se pojavijo različne nečistoče:

KOMEDONI (ogrci) – Se pojavijo kadar v porah zastale maščobe oksidirajo, nastanejo pikice ali bunkice, ki so na površini temneje obarvane. Ogrce je treba redno odstranjevati, saj iz vnetih ogrcev nastanejo mozolji. Ogrce odstranjujemo s pravilnim čiščenjem, ki mora biti temeljito, nežno (vzamemo pravo sredstvo) in pazljivo (upoštevamo navodila za uporabo). V primeru trdovratnih ogrcev ali mozoljev gremo raje h kozmetičarki, v primeru problematičnih mozoljev pa k dermatologu.

AKNE – Z besedo akne označujemo vrsto različnih kožnih stanj, pri katerih se pojavijo vnetna mesta v velikosti leče ali lešnika, ki se na vrhu pogosto tudi zagnojijo. Lahko so posledica vnetnih sprememb žlez lojnic in njihovih izvodilnih kanalov, npr. v času najstništva (akne vulgaris ali akne juvenilis). Lahko pa so posledica različnih notranjih (npr. živčna utrujenost) ali zunanjih vzrokov (npr. stik z aknegenimi snovmi, jemanje zdravil, ki vsebujejo jod in brom).

VNETE AKNE – Vnetje nastane, kadar se v zamašene pore naselijo bakterije (Corynebacterium acnes). To opazimo kot rdečkasto bulico, ki nastane okrog ogrca in na dotik nekoliko boli. S časom se v sredini bulice pojavi bel gnojni mehurček, ki ga imenujemo mozolj ali akna. Motnje pri luščenju roženih celic lahko povzročijo tudi bakterije, ki živijo pri vsakem človeku v spodnjem delu kanala lojnice. Bakterije izločajo encim, ki cepi maščobo in sprošča maščobne kisline. Te lahko dražijo kožo. Kisline pospešujejo poroženelost sten v kanalih in tako ustvarjajo material za rožene zamaške, ogrce, ki so prvi pogoj za nastanek vsakega mozolja. Kakor zamaški dosežejo določeno velikost, pritiskajo na stene kanalov in s tem na okoliško tkivo. Pritisk in draženje povzročata vnetje, ki s časom uniči drobne kanalčke. Ko se to zgodi, pridejo loj, rožene celice, maščobne kisline, bakterije, in ostanki las iz kanala kot tujek za okoliško tkivo. Tam sprožijo še hujše vnetje in nastane mozolj.

AKNASTA KOŽA

Na koži, ki je nagibana k mešanemu tipu, se pojavljajo ogrci in mozolji tam, kjer je posebno veliko lojnic (čelo, nos, brada) na koži, ki se nagiba k mastnemu tipu pa se aktivirajo še lojnice na preostalih delih obraza lahko tudi na dekolteju in hrbtu.

           

  NEGA:

Pri čiščenju aknaste kože in kože z razširjenimi porami se izogibamo emulzijskim pripravkom, ki puščajo lipofilno (mastno) plast na koži, takšni izdelki so čistilna olja in mleka. Obvezno je torej čiščenje obraza z izdelki, kot sta gel in pena, obraz pa je priporočljivo tonificirati vsak večer.

Priporočamo uporabo obraznih mask in luščilnih losjonov (piling), vendar brez trdnih delcev, ker lahko gredo ti  v pore in še poslabšajo vnetno stanje ali pa ga izzovejo. Primerni so izdelki, ki so jim dodana sredstva in sestavine, ki uravnavajo izločanje sebuma , sestavine ki pomirjajo in vlažijo, imajo luščilno delovanje (npr. salicilna kislina), protivnetno, adstringentno in protibakterijsko delovanje in razkuževalni učinek.

DEHIDRIRANA KOŽA

Zadostna količina vode omogoča normalno delovanje kože in ji daje napet, zdrav videz. Zunanji vzroki, npr. pogosta uporaba sredstev za pomivanje in ponavljajoči stik z vodo, detergenti in topili, povzročijo razmaščevanje in posledično dehidracijo rožene plasti, ki se kažejo kot izsušena, raskava, hrapava, napeta, razpokana koža, kjer se lahko pojavijo izpuščaji, rdečina, drobne gubice in če je koža že dalj časa dehidrirana, tudi pojav večjih lusk. Dejavniki okolja, kot so nizka relativna vlaga kot posledica centralnega ogrevanja, veter, mraz, sončna svetloba, in staranje, pa tudi številne kožne bolezni in slabe prehranske navade, pa še dodatno prispevajo k nastanku dehidrirane kože.

                                              

 NEGA:

Izdelki primerni za čiščenje dehidrirane kože, so tisti izdelki, ki po uporabi pustijo na koži tanko oljno plast, ki daje koži prijeten, gladek otip. Takšni izdelki so čistilne kreme, olja, mleka, losjoni. Izdelki primerni za nego dehidrirane kože morajo začasno dvigniti vsebnost vode v zgornji plasti kože. Vlažilne kreme, geli in losjoni z nanosom na dehidrirano kožo ublažijo ali odstranijo znake dehidrirane kože in ta postane spet mehka in gladka. Uporaba vlažilcev in emoliensov je za vlaženje kože najbolj učinkovita.

OBČUTLJIVA KOŽA, ATOPIČNA KOŽA

Občutljiva koža proizvaja zelo malo maščob, ima tanek roženi sloj, zelo malo zaščitnih pigmentov in je občutljiva na vse zunanje dražljaje pa tudi duševne strese. Koža je lahko občutljiva že po naravi, lahko pa postane občutljiva pozneje v življenju zaradi zunanjih vplivov (vetra, mraza, sonca, slabega, onesnaženega zraka), uporabe neprimernih kozmetičnih izdelkov, nepravilne prehrane ali zaradi stresa. Vsi ti vzroki porušijo naravno ravnovesje kože, s tem pa zmanjšajo njeno prilagodljivost številnim negativnim dejavnikom. Občutljiva koža se kaže kot pikanje, srbenje, pekoča bolečina ali vlečenje kože po stiku z različnimi snovmi ali kozmetičnimi izdelki. Ti simptome se lahko opazijo takoj, po stiku ali z zakasnitvijo par minut, ur ali dni.

                    

 NEGA:

S kožo ki je suha, razpokana, občutljiva, nagnjena k alergijam, ki nastanejo zaradi agresivnega okolja, napačne nege, klimatskih naprav, UV –žarkov ipd., moramo ravnati nežno in obzirno. Pomembna je uporaba negovalnih izdelkov hipoalergenske linije ali izdelkov z oznako za občutljivo kožo. Za te izdelke je značilno, da so brez barvil, brez dišav, brez konzervansov ali jih vsebujejo v minimalni količini, ki so Ph  nevtralni, hipoalergenski, vsebujejo blage sestavine in zaščitni faktor proti soncu (za dnevno nego). Ti izdelki so blagi in kožo sprostijo, okrepijo, navlažijo in jo naredijo bolj voljno in napeto. Tudi izdelki, ki jih uvrščamo med t.i. naravno, zeleno ali organsko kozmetiko, so primerni za dehidrirane, pa tudi občutljive kože.

KOŽA Z RAZŠIRJENIMI KAPILARAMI

Razširjene kapilare so značilne za tanko, nežno, prosojno, dobro prekrvavljeno, pa tudi občutljivo a razdraženo kožo. Zunanji vplivi in hitre temperaturne spremembe stanje še poslabšajo. Nastane vidni splet razširjenih kapilar, ki jim rečemo žilni pajki ali kuperoza.

           

 NEGA:

Izdelki za nego take kože so v osnovi enaki kot za nego občutljive kože. Izogibamo se etanola in drugim snovem, ki povečujejo prekrvavljenost oziroma razširitev kapilar, in snovem, ki dražijo kožo. Uporabljamo izdelke, ki krepijo stene kapilar, ščitijo pred draženjem, tonificirajo, odpravljajo rdečino, mehčajo in pomirjajo kožo.

(Nekaj primerov primernih kozmetičnih surovin: ekstrakt borovnice, divjega kostanja, limone, ginka bilobe, ovsa, gloga, kamilice, alge clorophiceo, svetlinovo olje, hialuronska kislina, vitamin E, cinkov oksid,…)

Običajno je na voljo cela linija izdelkov za nego kože z razširjenimi kapilarami.

Kljub temu da smo zdaj podrobno spoznali različne tipe in stanja kože imate morda še vedno problem določiti vaš tip in stanje kože? Če je tako, se lahko za pomoč obrnete k nam. Z veseljem vam pomagamo določiti tip in stanje vaše kože in zagotovo skupaj najdemo kozmetične izdelke, ki bodo vaši koži ustrezali.

Kontaktiraje nas na 040-799-230 in rezervirajte svoj termin še danes.

Koža je naš največji človeški organ, ki je nenehno izpostavljena zunanjim dejavnikom. Njena glavna  naloga je zaščita pred prodiranjem različnih kemikalij in mikroorganizmov iz okolja, pred izgubo vlage in seveda UV sevanjem. Skrbi tudi za vzdrževanje telesne temperature in sprožanje obrambnih mehanizmov. Ravno zato je tako pomembno da za svojo kožo pravilno skrbimo, ne zgolj zaradi estetskega vidika, temveč tudi zaradi optimalnega delovanja naših teles.

AUTHOR

Freia Tim

All stories by: Freia Tim